Spravodajstvo
Olvasási idő 00:48
Spravodajstvo
Kategória:
Spravodajstvo

Produktivitu práce ovplyvňuje i vysoký výskyt onkologických ochorení

Bratislava 20. februára (TASR) – Produktivitu práce výrazne ovplyvňuje aj vysoký výskyt onkologických ochorení, ktoré sú často zachytené až v pokročilom štádiu.

Bratislava 20. februára (TASR) – Vyplýva to z novej štúdie OnkoAliancie Slovensko. Strata produktivity práce spôsobená rakovinou podľa nej dosahuje až desať percent ročného slovenského HDP.

Odborníci poukázali na to, že pacient, ktorý podstupuje liečbu, často vypadne z pracovného režimu a jeho absencia má výrazný dosah aj na sociálny a ekonomický systém. Nepriame náklady vznikajúce invaliditou onkopacientov podľa nich vzrástli o 22 percent.

V tejto súvislosti upozornili na to, že na Slovensku sú mnohé onkologické diagnózy zachytené až v pokročilom štádiu. “Oblasť, na ktorú sa ako krajina musíme zamerať, je prevencia, včasné začatie liečby a s tým spojené aj presné zadefinovanie a zlepšenie cesty pacienta, skrátenie čakacích lehôt, lepšie regionálne pokrytie špecialistami a dostupnosť modernej terapie v podobe kategorizovaných inovatívnych liekov,” dodal predseda OnkoAliancie Slovensko Štefan Korec.

Zdroj: TASR  Foto:  Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."