Spravodajstvo
Lesezeit 04:38
Spravodajstvo
Kategorie:
Spravodajstvo

Slováci majú nedostatok vedomostí o financiách a podnikaní

Poukázala na to Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) SR, pričom o tom vypovedajú aj výsledky rôznych testovaní.

Bratislava 13. apríla (TASR) – V priemere má širšia populácia na Slovensku nedostatok vedomostí v oblasti financií a podnikania. Poukázala na to Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) SR, pričom o tom vypovedajú aj výsledky rôznych testovaní.

“Na Slovensku môžeme u širšej populácie v priemere hovoriť o nedostatku vedomostí v oblasti financií a podnikania. To nám dokazuje aj testovanie OECD, do ktorého sa zapojila reprezentatívna vzorka žiakov a výsledkami sme ostali pod priemerom iných členských krajín EÚ,” upozornil člen prezídia AZZZ Andrej Hutta.

Organizácia JA Slovensko, ktorá sa venuje vzdelávaniu mladých ľudí v oblasti podnikania a financií, pripomína aj PISA testovanie či štúdiu KPMG UK The Growth Promise Indicators (GPI). “Slovenská republika tu dosahuje nelichotivé čísla v rámci podnikateľského vzdelávania aj finančnej gramotnosti,” skonštatoval programový riaditeľ organizácie Peter Kalčevský. O dostatočných vedomostiach Slovákov v tejto oblasti nie je presvedčený ani tajomník Republikovej únie zamestnávateľov (RÚZ) Martin Hošták. “Na základe bežných skúseností finančná gramotnosť u občanov Slovenska v priemere nie je dostatočne vysoká,” podčiarkol.

Dôvodom podľa Kalčevského je aj skutočnosť, že podnikateľská gramotnosť je na Slovensku vnímaná ako oblasť určená len pre určitú skupinu žiakov z vybraných škôl. “Prevláda totiž presvedčenie, že tieto zručnosti sú len pre žiakov obchodných akadémií alebo čiastočne gymnázií. Sú však pritom dôležité aj pre žiakov ostatných stredných odborných škôl. Tie totiž žiakov pripravujú pre výkon konkrétneho povolania,” objasnil s tým, že niektorí z nich by si mohli pracovné miesto vytvoriť sami, ale nevedia, ako na to.

Situácia v oblasti finančnej gramotnosti sa však podľa Kalčevského postupne zlepšuje, do určitej miery zásluhou Národného štandardu finančnej gramotnosti (NŠFG), ktorý vydalo ministerstvo školstva. “Štandard hovorí o tom, čo by mali žiaci vedieť po ukončení daného ročníka a školy majú povinnosť zapracovať stanovené témy do svojich predmetov. Mnoho učiteľov a škôl sa ťažko pasovalo s touto témou, predovšetkým kvôli nedostatku literatúry, ktorá by im v tom pomohla,” podotkol Kalčevský. Ako dodal, pre tento účel vytvorila organizácia JA Slovensko vzdelávacie programy, ktoré sú v súlade s NŠFG, a obsahujú učebné texty, metodickú časť pre učiteľa a aktivity pre žiakov.

Ľudia sa kvôli slabej finančnej gramotnosti dostávajú do problémov

Bratislava 14. apríla (TASR) – Kvôli nedostatočnej finančnej gramotnosti sa ľudia na Slovensku často dostávajú do problémov. Potvrdzuje to Národná banka Slovenska (NBS), ktorá sa každoročne zaoberá tisíckami podnetov od občanov. Vlani sa napríklad najčastejšie týkali podnety spotrebiteľských úverov poskytovaných nebankovkami.

To, že finančná gramotnosť nie je silnou stránkou Slovákov, potvrdzujú aj pravidelné testovania 15-ročných žiakov na školách. “Výsledky hovoria, že slovenské deti na tom nie sú s finančnou gramotnosťou dobre. U dospelej populácie sa takéto pravidelné testovanie nerobí, hoci existujú nejaké výskumy, ktoré potvrdzujú nízku finančnú gramotnosť aj u dospelých,” priblížila hovorkyňa NBS Martina Vráblik Solčányiová.

NBS sa pravidelne zaoberá sťažnosťami občanov, ktorí majú problém s finančnými inštitúciami aj práve kvôli nedostatočným znalostiam. “Nám sa pri vybavovaní podaní spotrebiteľov a pri výkone dohľadu potvrdzuje, že nízka finančná gramotnosť obyvateľov na Slovensku je častou príčinou problémov, do ktorých sa spotrebitelia dostanú, prípadne dôvodom ich nespokojnosti s finančnou službou,” potvrdzuje Vráblik Solčányiová.

V súvislosti s úvermi mnohí spotrebitelia podľa vyjadrení NBS stále nerozumejú tomu, ako si porovnať výhodnosť rôznych pôžičiek a čo znamená ukazovateľ ročná percentuálna miera nákladov (RPMN). “Taktiež nerozumejú anuitnému splácaniu, zloženému úročeniu a málo poznajú svoje práva. V mnohých prípadoch podcenia proces výberu pôžičky a idú do pre seba neúmerného rizika schopnosti splácať. Každý by si mal napríklad uvedomiť, že na splátky pôžičky by mala ísť najviac tretina disponibilného príjmu domácnosti,” priblížila hovorkyňa NBS.

Slovenský regulátor preto každoročne organizuje viaceré aktivity, ktoré majú prispieť k zlepšeniu finančného vzdelania ľudí. V rámci rôznych prednášok či výstav NBS ročne stretne 3000 študentov. “NBS tento rok odštartovala pravidelné päťminútové relácie zamerané na spotrebiteľské financie, pokračuje v pravidelných workshopoch zameraných na finančnú gramotnosť školákov a študentov, ktoré robí vo svojich priestoroch, vydala celkovo už tri pracovné zošity na podporu finančnej gramotnosti stredoškolákov, ktoré sú distribuované do škôl,” vymenovala aktivity Vráblik Solčányiová.

Okrem toho plánuje NBS tento rok vydať publikáciu zameranú na podporu finančnej gramotnosti pre seniorov. Taktiež sa národná banka zapája do súťaží o menovej politike pre študentov stredných škôl.

Zdroj: TASR   Foto:  Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."