Vzdelávanie
Reading time 01:44
Vzdelávanie
Category:
Vzdelávanie

Iuventa musí byť opäť miestom pestrej mimoškolskej činnosti, apeluje OZ

Iuventa vznikla ako miesto, ktoré ponúkalo deťom a mladým rozmanité možnosti mimoškolskej činnosti, toto poslanie je potrebné oživiť.

Bratislava 29. januára (TASR) – Upozorňuje na to občianske združenie (OZ) Dajme deťom hlas, ktoré iniciovalo zaradenie objektu medzi pamätihodnosti hlavného mesta SR Bratislavy.

Predsedníčka OZ Andrea Hajdúchová poukázala na to, že Iuventa je v súčasnosti zväčša prázdna. “Deje sa to v čase, keď je podpora zmysluplného trávenia voľného času detí a mládeže a vytvárania priestorov na ich neformálne stretnutia akútna viac ako kedykoľvek predtým. Prehliadanie potrieb detí a mladých sa podpisuje pod zhoršovanie ich fyzického a duševného zdravia, ovplyvňuje vzdelanie a limituje rozvoj ich potenciálu,” zvýraznila.

Pripomenula, že budova jednorazovo pojme vyše 1200 detí, popri klubovniach a účelových miestnostiach pre rôzne krúžky má aj viacúčelovú sálu s kapacitou 400 sedadiel, bábkovú scénu a plaváreň. Dodala, že v Iuvente pôsobí Biele divadlo, ktoré oslávilo minulý rok 40. výročie, využíva však len malú divadelnú sálu a nemá priestor na rozvoj. “Od minulého leta je zatvorená plaváreň. Výrazne to zasiahlo klub synchronizovaného plávania, pretože v Bratislave sú len dva bazény s dostatočnou hĺbkou na ich tréningy – Iuventa a Pasienky,” upozornila.

Poukázala na to, že majiteľom Iuventy je Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVaŠ) SR, správcom je Národný inštitút vzdelávania a mládeže (NIVAM). “Zaradenie budovy medzi naše spoločné kultúrne dedičstvo ich musí primäť k tomu, aby oznámili verejnosti svoj zámer s budovou,” skonštatovala.

Iuventu do zoznamu pamätihodností Bratislavy zaradili poslanci mestského zastupiteľstva na decembrovom rokovaní. Bývalá budova Ústredného domu pionierov a mládeže Klementa Gottwalda na Karloveskej ulici, po roku 1989 známa ako “Iuventa”, bola dokončená v roku 1988. Tesne pred rokom 1989 sa do nej presťahovali deti a mládež z priestorov dnešného Prezidentského paláca.

Zdroj: TASR  Foto:  Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."