Spravodajstvo
Reading time 04:08
Spravodajstvo
Category:
Spravodajstvo

Projekt k 100. výročiu ČSR pripomína, že sloboda nie je samozrejmosťou

Za posledných 100 rokov náš národ slobodu niekoľkokrát stratil a táto spolupráca tiež upozorňuje na momenty, ktoré boli pre Česko-Slovensko a jeho obyvateľov bolestivé.

Bratislava 31. marca (TASR) – Distribútor pamätných mincí a medailí Národná Pokladnica s občianskym združením Post Bellum, ktoré dokumentuje príbehy 20. storočia, od marca realizujú spoločný projekt. Chcú tak upozorniť na 100. výročie vzniku ČSR ako začiatok cesty za slobodou. Spojili sa, aby verejnosti pripomenuli, že sloboda a demokracia nebola a nie je samozrejmosťou.

“Aby sme si uvedomili krehkosť demokracie, je nutné pozrieť sa do minulosti a vypočuť si príbehy ľudí, ktorí útlak, totalitu a nenávisť minulých režimov prežili na vlastnej koži. Títo ľudia túžili po tom, aby sme my žili v lepších časoch. S cieľom naplniť túto túžbu vynaložili neskutočnú odvahu a dali do stávky svoje životy. Naša úloha je slobodu strážiť a dokázať našim predkom, že ich snaha a bolesť nebola márna. Predpokladom pre túto neľahkú úlohu je znalosť historických súvislostí a načúvanie príbehov pamätníkov,” zdôvodňuje riaditeľ Národnej Pokladnice Luboš Krčil.

Za posledných 100 rokov náš národ slobodu niekoľkokrát stratil a táto spolupráca tiež upozorňuje na momenty, ktoré boli pre Česko-Slovensko a jeho obyvateľov bolestivé. Do projektu sú zapojení pamätníci Rudolf Dobiáš a Otto Šimko, hrdinovia ocenení cenami Pamäti národa, ktorí rozprávajú svoje osobné príbehy. Zámerom zverejnenia ich životných príbehov je upozorniť na to, že sloboda slova, pohybu a demokratického zmýšľania neboli vždy prirodzenou súčasťou života v našej krajine, a tiež výzva pre národ k uctievaniu a prehlbovaniu týchto hodnôt.

Ako hmotnú spomienku na storočnú históriu si možno objednať bezplatnú pamätnú medailu vyrazenú pri tejto príležitosti. Medailu 100. výročie vzniku ČSR ponúka Národná Pokladnica zadarmo, aby si pamiatku na začiatok našej cesty za slobodou mohol pripomenúť skutočne každý. Nesie portréty štátnikov M. R. Štefánika a T. G. Masaryka, ktorí stáli na začiatku našej cesty za slobodou a vzniku ČSR. Zámerom projektu je však pripomenúť nielen veľkých politikov, ale všetkých hrdinov, ktorí mali v posledných 100 rokoch odvahu postaviť sa na správnu stranu. Projekt je na stránke http://www.narodnapokladnica.sk/100rokov-csr.

V súťaži 100 rokov Československa v našej škole uspeli gymnazisti z Malaciek

Bratislava 2. apríla (TASR) – Popri príprave spoločného výstavného projektu k 100. výročiu založenia Československej republiky vyhlásili Slovenské národné múzeum a Národní muzeum aj súťaž pre školské kolektívy s názvom „100 rokov Československa v našej škole. Rozprávame rodinné príbehy”. Zapojilo sa do nej 39 škôl zo Slovenska a Čiech. O súťaži informovalo bratislavské Centrum múzejnej komunikácie.

Na školských výstavách pracovali žiaci piatych až deviatych ročníkov základných škôl, študenti gymnázií a odborných stredných škôl. Slovenskú republiku reprezentovalo 12 školských kolektívov. Odhaľovali príbehy na prvý pohľad obyčajných predmetov z obdobia spoločného štátu Slovákov a Čechov a osudy ich majiteľov. Výsledky bádania predstavili na výstavách v svojej škole postupne od novembra 2017 do februára 2018.

Žiaci a študenti sa niekde viac venovali popisným textom, inde vynikla vizuálna stránka, priblížilo centrum. Viacero škôl predstavilo výstavu verejnosti a využilo ju v rámci výučby spoločensko-vedných predmetov.

Porota zložená z piatich členov autorského tímu Česko-slovenskej a Slovensko-českej výstavy vybrala víťazov. Za Slovensko uspela výstava školského kolektívu z Gymnázia Malacky. Porotu zaujala koncepcia výstavy a spracovanie popisiek k predmetom. Súčasťou víťaznej výstavy bola napríklad medaila za zásluhy od prezidenta republiky, žehlička stará 88 rokov, tácka, ktorá prežila vysťahovanie Maďarov z územia Slovenska po druhej svetovej vojne či fotoaparát ako výhra v súťaži čitateľov Technických novín. Za českú stranu zvíťazili žiaci z Gymnázia Karla Čapka v Dobříši. Porota tu ocenila vytvorenie jedinečnej dobovej atmosféry.

Výhrou pre víťazné školské kolektívy zo SR a ČR je zájazd na Česko-slovenskú a Slovensko-českú výstavu do Bratislavy v júni tohto roka. Spoločný výstavný projekt Česko-slovenská a Slovensko-česká výstava k 100. výročiu založenia prvej ČSR bude pre návštevníkov sprístupnený od 27. apríla do 9. septembra 2018 v Slovenskom národnom múzeu – Historickom múzeu na Bratislavskom hrade. V októbri bude otvorená v novozrekonštruovanej budove Národního muzea v Prahe.

Zdroj: TASR   Foto:  Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."