Spravodajstvo
Čas čítania 01:09
Spravodajstvo
Kategória:
Spravodajstvo

Slováci môžu získať štipendium na štúdium či výskum kdekoľvek na svete

Slovenskí študenti, doktorandi a postdoktorandi sa môžu uchádzať o štipendium Národného štipendijného programu na študijný, výskumný alebo umelecký pobyt. Majú tak možnosť absolvovať počas akademického roka 2024/2025 časť vysokoškolského štúdia, doktorandské štúdium alebo realizovať výskumný pobyt v ktorejkoľvek krajine sveta. TASR o tom informoval Ján Chlup zo Slovenskej akademickej informačnej agentúry, ktorá program administruje.

Bratislava 11. apríla (TASR) – Študenti sa môžu uchádzať o štipendijný pobyt na jeden až dva semestre alebo na trojmesačný až šesťmesačný pobyt úzko súvisiaci s prípravou diplomovej práce. Doktorandi sa môžu uchádzať o štipendiá na jeden- až desaťmesačné výskumné pobyty. Postdoktorandi o štipendiá na dva- až šesťmesačné výskumné pobyty. Žiadosť je potrebné podať online do 30. apríla do 16.00 h. Uchádzač ju môže v systéme priebežne dopĺňať, kým nepotvrdí jej odoslanie.

Výška mesačného štipendia je stanovená podľa krajiny a kategórie štipendistu. Napríklad v Česku dostane študent 600 eur, v Rakúsku 900, vo Francúzsku či Dánsku 1000, vo Švajčiarsku 2000 a v USA 1900 eur. Štipendisti môžu získať aj cestovný grant, ktorého výška je podľa vzdialenosti vzdušnou čiarou medzi miestom pobytu na Slovensku a miestom plánovaného pobytu v zahraničí od 50 eur (vzdialenosť od 201 do 300 kilometrov) do 1500 eur (nad 7000 kilometrov).

Štipendiá NŠP sú financované zo štátneho rozpočtu. Pobyt v rámci NŠP nie je možné kombinovať s iným štipendijným programom, teda nie je možné súbežne poberať štipendiá na ten istý pobyt z iných programov financovaných z verejných zdrojov (napríklad Erasmus+, CEEPUS, Akcia Rakúsko-Slovensko).

Zdroj: TASR  Foto:  Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."